Головна >> Новини >> Антикредит: способи позбавитися або зменшити тягар проблемного боргу

Антикредит: способи позбавитися або зменшити тягар проблемного боргу

03.03.2010 3 березня 2010 р. Юридичною фірмою «Москаленко і Партнери» був проведений семінар «Антикредит: способи позбавитися або зменшити тягар проблемного боргу», у якому прийняли участь юристи та фінансові консультанти, а також особи, які мають власні проблемні борги.

Партнер ЮФ «Москаленко і Партнери» Анастасія Москаленко – перший доповідач – стисло розповіла про законні способи позбавлення  проблемного боргу, їх переваги та недоліки, потенційні ризики. На думку пані Москаленко, такими способами є: «кредитні канікули», збільшення строку кредитування, перехід зі звичайного способу кредитування на ануїтет, переуступка боргу (заміна боржника у зобов’язанні), продаж заставленого майна, припинення договору у зв’язку з істотною зміною обставин, з втратою інтересу в судовому порядку, з порушенням договору іншою стороною чи з інших підстав; визнання недійсним або неукладеним договору; оформлення «податкового кредиту» та інші. Анастасія звернула увагу, що відносини між банком та боржником за кредитним договором мають ґрунтуватись на цивільно-правових принципах справедливості, добросовісності та розумності, тому боржникам не потрібно боятися захищати свої права. Особливе значення мають щодо цього ст. 3, ч. 3 ст. 551, ст. 652 Цивільного кодексу України, а у випадку недобросовісного тиску на боржника з боку працівників фінансової установи – ст. 355 Кримінального кодексу України (заборона примушування до виконання цивільно-правових зобов’язань).

Другий доповідач семінару – юрист ЮФ «Москаленко і Партнери» Владислав Галінський розповів про чинну судову практику, можливі підстави визнання недійсним кредитного договору, наслідки такого рішення для боржника, а також думку НБУ щодо можливості визнання недійсними кредитних договорів, укладених в іноземній валюті. Доповідач дійшов висновку, що відсутність у кредитному договорі істотних умов може бути підставою для визнання його недійсним, однак що стосується валюти кредиту, укладення договору в іноземній валюті не може бути єдиною достатньою підставою для прийняття судом такого рішення.

На завершення семінару Юлія Кондрацька, партнер ЮФ «Москаленко і Партнери», звернула увагу на десять найбільш поширених порушень банками законодавства України при укладенні кредитного договору: сплата одноразової комісії (плати) за видачу кредиту; ненадання клієнтам у письмовій формі інформації про умови кредитування перед укладенням договору; відсутність Методики, яка використовується банком для визначення валютного курсу, строків і комісій, пов’язаних з конвертацією валюти платежу у валюту зобов’язання під час погашення заборгованості за кредитом та процентами за користування ним; збільшення розміру процентів в односторонньому порядку; примушення клієнтів до підписання договору страхування для видачі кредиту виключно в страховиків, погоджених банком, так звана «акредитація»; відібрання заставленого автомобіля шляхом обману під приводом «планового огляду» та зберігання його на банківському «штраф-майданчику» та інші.

Левова частка доповіді пані Юлії була присвячена актуальним питанням виконавчого провадження зі стягнення кредитних боргів; можливості оскарження більшості дій виконавця; обставинам, що зумовлюють обов’язкове зупинення виконавчого провадження; особливостям виселення боржника.

На завершення семінару, пані Кондрацька висвітлила останні новели законодавства в області проблемної заборгованості та надала підсумкові загальні поради власникам проблемних боргів.

Підготовка заходу відбулася за сприяння Всеукраїнської громадської організації «Якість життя», інформаційний партнер - «Юридична газета».